Jak wybrać komputer stacjonarny? Jaki komputer kupić w 2024?

| 1 Komentarz
Dobry komputer stacjonarny do domu – czyli jaki? Ten poradnik pomoże Ci w wyborze solidnego peceta do domu.

Stoisz przed wyborem, który wydaje Ci się arcytrudny? Odpowiedni dobór komputera, który nie zawiedzie oczekiwań, może jawić się jako trudne zadanie. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Ci wszystko to, czym należy się kierować przed zakupem. Dzięki lekturze dowiesz się, jaki jest dobry komputer stacjonarny do domu.

Dobry komputer stacjonarny do domu – na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupno komputera stacjonarnego to zdecydowanie nie jest wycieczka po bułki do spożywczaka. Praktycznie w każdym przypadku będzie to wymagać dość sporej inwestycji finansowej z naszej strony. By uniknąć ryzyka wtopienia pieniędzy, przed zakupem musimy zdobyć odpowiednią wiedzę. Wszak klasyczny komputer do internetu lub komputer dla seniora nie będzie miał takich samych wymagań pod względem mocy, jak PC gamingowy albo choćby komputer do firmy. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie, które należy rozważyć przed tym, zanim zawartość Twojego portfela pójdzie w ruch.

Twoje własne potrzeby

Od tego właśnie powinniśmy zacząć nasze poszukiwania. Określenie oczekiwań względem nowego urządzenia będzie pomocne w zawężeniu samego rodzaju urządzenia, jakiego poszukujemy. Jeżeli sami weźmiemy się za całą procedurę, pozwoli to określić, jakie części będą potrzebne do złożenia komputera. Przykładowo: wydajny procesor, potężne GPU, duża liczba pamięci RAM – to wszystko jest podstawą wydajnego komputera gamingowego.

Jeżeli jednak jesteś osobą, która nie gra w gry, ale potrzebuje czegoś do codziennych zastosowań (jak surfowanie po sieci, filmy, proste aplikacje), zakup tak wydajnego urządzenia będzie przesadą. W tym przypadku możesz poczynić ogromne oszczędności, gdyż wydajne podzespoły będą tu niewykorzystaną mocą. Określenie przeznaczenia pozwoli Ci na sprecyzowanie tego, jakie podzespoły powinno mieć Twoje nowe urządzenie.

Dostępny budżet

Wielu klientów popełnia błąd tego rodzaju, że podchodzą do zakupu bez jasno określonego budżetu. Nie bójmy się określenia tego, ile możemy przeznaczyć pieniędzy na zakup. Dobry komputer stacjonarny do domu wcale nie musi kosztować absurdalnie dużo. Dobry PC to taki, który spełnia oczekiwania i potrzeby użytkownika – a te bywają różne.

Pamiętajmy też, że sytuacja „dodaj określoną sumę pieniędzy i zakup coś lepszego”, choć w niektórych sytuacjach bywa sensowna, może zaprowadzić nas w ślepy zaułek. W ten sposób możemy wpaść w błędne koło ciągłego rozszerzania budżetu. Bazowa kwota rośnie wtedy do niebotycznych rozmiarów, co czyni całe przedsięwzięcie nadmiernie kosztownym. Jasno określmy swoje granice i się ich trzymajmy.

Zakup gotowego zestawu komputerowego – poznaj dokładnie jego podzespoły

Wiele osób ma problemy z zakupem dobrego komputera stacjonarnego do domu. Jeżeli jesteś jedną z nich, to nic złego, ale przed zakupem doradzamy odpowiednie przygotowanie się do niego. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, ani wsparcia kogoś, kto mógłby Cię wspomóc, najpewniej zakupisz tzw. gotowca. Jest to złożony pecet, który posiada wszystkie niezbędne podzespoły do pracy. Urządzenie tego rodzaju jest w zasadzie gotowe do pracy zaraz po odpakowaniu, gdyż wiele z nich posiada zainstalowany uprzednio system (nie wspominając o samych podzespołach).

Brzmi to bardzo wygodnie i łatwo, ale nie zapominajmy, że na rynku są dostępne dziesiątki tysięcy gotowych zestawów komputerowych. Nosząc się z zamiarem zakupu takiego urządzenia, musimy poznać dogłębnie jego specyfikację. Przykładowo, szukając komputera do gier, ale starając się poczynić oszczędności, możemy wybrać sprzęt z kartą graficzną GTX 1050 Ti na pokładzie. Taki komputer będzie kosztował w okolicach 2500 złotych. Będzie to jednak problematyczne, gdyż taka karta graficzna wyraźnie odstaje już wydajnościowo w nowych tytułach – wszak ma na karku 8 lat.

Budowa komputera na własną rękę będzie dla wielu wyzwaniem. Jeżeli jesteś wśród nich, śmiało skorzystaj z gotowego zestawu. Pamiętaj jednak, aby poznać jego możliwości w 100%. Nie ma nic gorszego w takim przypadku, od konieczności dokupienia wydajniejszego podzespołu, pomimo faktu, że dopiero co zapłaciliśmy za taki sprzęt. Nie wspominając już nawet o problemach z kompatybilnościa.

Komputer stacjonarny

Dobry komputer stacjonarny do domu i jego podzespoły

Zakupiony komputer stacjonarny będzie albo dobry, albo taki, który nie spełni naszych oczekiwań. Zadecyduje o tym jego wnętrze, a konkretnie chodzi tu o podzespoły, które się w nim znajdują. Bez względu czy będzie on składany na własną rękę z części dostępnych w sprzedaży, czy też zakupisz gotowca – zasada jest taka sama. Warto więc wiedzieć, z czego składa się dobry komputer stacjonarny do domu, a także jaki wpływ na szeroko pojętą wydajność mają poszczególne elementy jego budowy.

  • Procesor – prawdziwe serce komputera, które odpowiada za realizację wszystkich procesów w systemie. Zależy od niego szybkość realizacji poszczególnych operacji, a także możliwość obsługi wielu zadań w tym samym czasie. Wszystko to sprawia, że tak ważnym parametrem okaże się liczba rdzeni i wątków: im jest ich bowiem więcej, tym układ lepiej sprawdza się podczas obsługi wymagających programów oraz narzędzi, wykonujących mnóstwo operacji w tym samym czasie. Komputer stacjonarny dla grafika powinien dysponować co najmniej czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem, choć z pewnością zakup jeszcze wydajniejszych układów nie zaszkodzi. W kategorii Intel Core i9 czy też AMD Ryzen Threadripper znajdziemy modele ośmio-, osiemnasto-, a nawet trzydziestodwurdzeniowe. Rdzenie i wątki to nie wszystko. Wpływ na moc obliczeniową procesora ma także jego częstotliwość taktowania. W większości układów do czynienia mamy z wartością bazową oraz turbo, która osiągana jest wówczas, gdy generowane obciążenie wymaga wykorzystania dodatkowej mocy. Sporą swobodę pod tym względem zapewniają nam procesory z odblokowanym mnożnikiem. Pozwalają one bowiem na przeprowadzenie procesu overclockingu (podkręcania), za którego sprawą można zwiększyć maksymalne taktowanie. Oczywiście potrzebny będzie do tego odpowiedni program. Nie bez znaczenia jest także ilość pamięci podręcznej, w której przechowywane są dane wykorzystywane najczęściej. Procesor ma do nich szybki dostęp, dlatego warto zdecydować się na modele z dużą ilością tej pamięci. Na koniec należy zwrócić również uwagę na współczynnik TDP, przekładający się na pobór mocy i generowane obciążenie. Układy CPU z wysokim współczynnikiem są przeważnie mocniejsze, jednak wymagają użycia lepszego zasilacza i wydajnego układu chłodzenia.
  • Karta graficzna – podzespół, na który trzeba zwrócić uwagę, przede wszystkim składając dobry komputer gamingowy (choć nie tylko). Odpowiada ona głównie za generowanie i wyświetlanie obrazu, nie można jednak zapominać także o tym, że „wspomaga” ona procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Jej wydajność ma więc wpływ na obsługę gier, ale także specjalistycznych programów, które wykorzystuje się, chociażby do obróbki grafiki czy też modelowania 3D. W przypadku tego układu znaczenie ma liczba pamięci VRAM, taktowanie procesora, zastosowane chłodzenie oraz generacja samego układu graficznego.
  • Pamięć RAM – niezwykle istotny element, który wspomaga pracę m.in. CPU. To właśnie z zasobów pamięci RAM, jest on w stanie uzyskiwać szybki dostęp do danych i przetwarzać je. Żeby możliwe stało się wykonywanie wielu operacji naraz, pojemność pamięci musi być jak największa. Żeby natomiast odbywało się to szybko, konieczna jest wysoka częstotliwość taktowania. Liczy się także standard pamięci: choć wciąż dominują układy DDR4, wkrótce zostaną one wyparte przez postępujący standard DDR5. Ile więc potrzebujemy pamięci do wygodnej pracy i gry? Absolutnym minimum jest 8 GB, 16 GB rekomendujemy do grania, natomiast 32 GB sprawdzi się do zadań specjalistycznych i profesjonalnych.
  • Płyta główna – fundament całego komputera. Ma ogromne znaczenie, gdyż musi być kompatybilna z każdym podzespołem. Koniecznie musi oferować kompatybilne z procesorem gniazdo, standard obsługiwanej pamięci RAM, odpowiedni standard dla karty graficznej oraz szereg wszystkich, niezbędnych złącz.
  • Zasilacz – znany także pod skrótem PSU, bardzo istotny element każdego PC. Jego zadaniem jest zaopatrywanie podzespołów w niezbędną moc. Z tego też względu uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego moc ogólną, która powinna odpowiadać sumie zapotrzebowania pozostałych elementów. Pamiętajmy jednak, że jest on pierwszą i jedyną linią obrony przed wszelkimi zakłóceniami płynącymi z sieci. Warto więc dobrać odpowiednio wysokiej jakości urządzenie, które nie będzie tzw. zasilaczem z czarnej listy.
  • Dysk – miejsce do zapisu trwałych danych, które nie są usuwane z pamięci komputera nawet po jego wyłączeniu. Dobry komputer stacjonarny do domu powinien oferować pod tym względem taką liczbę przestrzeni dyskowej, która spełni oczekiwania użytkownika. Generalnie, nie powinniśmy schodzić poniżej 512 GB. Ważny jest również sam rodzaj dysku – popularne niegdyś dyski HDD to już relikt. Obecnie najlepiej postawić na dysk półprzewodnikowy (SSD) lub PCI-Express na złączu M.2.

Pozostałe ważne elementy to sama obudowa, chłodzenie CPU oraz system operacyjny. W pierwszym przypadku wybierzmy taką, która będzie w stanie pomieścić nasze podzespoły i zapewni odpowiednią wentylację oraz przepływ powietrza. Wybór oczami jest z reguły odradzany, ale jeżeli dany model spełnia dwa pierwsze wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać urządzenie według estetyki. Cooler CPU jest również ważny – musi być odpowiednio dobrany do procesora. Popularne chłodzenia wieżowe są tańsze, ale znaczenie wydajniejsze i cichsze będą tzw. zestawy AiO. W przypadku systemu operacyjnego doradzamy jak zawsze wybór najbardziej aktualnej wersji Windowsa.

Jakie marki produkują dobre komputery stacjonarne do domu?

Wiele zależy od tego, czego szukasz. Na rynku dostępne są składaki od wielu polskich producentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać urządzenie firm o międzynarodowej renomie. Przykładowo, solidnym urządzeniem do klasycznych zastosowań domowych może być komputer Dell lub komputer HP. Ciekawą propozycją mogą być również gotowe zestawy od Lenovo. Komputer Lenovo będzie wydajną propozycją dla każdego, kto może oczekiwać nieco więcej od swojego urządzenia.

Jeżeli poszukujesz gotowej i złożonej platformy gamingowej, to na rynku dostępnych jest również wiele propozycji. Dobrym wyborem będzie komputer MSI, znanego producenta urządzeń gamingowych. Szukając mocniejszej jednostki, rekomendujemy komputer ASUS, gdzie znajdziesz wiele naprawdę ultrawydajnych propozycji dla bardziej wymagających graczy.

Warto pamiętać!

Składanie komputera z poszczególnych części to zajęcie, które wymaga odpowiedniej wiedzy. Na rynku dostępnych jest masa urządzeń, a w ich gąszczu łatwo jest się pogubić. I tutaj z pomocą przychodzi konfigurator zestawu komputerowego Morele.net. Dzięki niemu możesz łatwo stworzyć PC na papierze, dobierając do niego poszczególne podzespoły, upewniając się przy tym, że będą ze sobą kompatybilne. Gorąco polecamy to narzędzie, kóre nie tylko pomoże w stworzeniu wymarzonego PC, ale także okresli budżet, jaki będzie wymagany w tym przedsięwzięciu.

Gotowy zestaw komputerowy czy może składany?

Podzespołów i elementów tworzących zestawy komputerowe jest sporo, dlatego wiele osób chwyta się za głowę na samą myśl o konieczności szukania, porównywania i zestawiania wszystkich urządzeń. Zwłaszcza gdy tak ważna jest kompatybilność – każdy element musi być zgodny z pozostałymi, w przeciwnym wypadku nie ma mowy o sprawnie działającym komputerze.

Do osób, które nie chcą bawić się we własnoręczne składanie lub po prostu chcą mieć sprzęt „na już”, kierowane są gotowe zestawy komputerowe. Dysponują przy tym wszystkim, co jest potrzebne. W obudowie PC znajdziemy więc procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, płytę główną etc. Wystarczy sprawdzić parametry podzespołów, dostępny zestaw portów oraz złączy, cenę i można składać zamówienie. Należy pamiętać jednak o tym, że takie rozwiązanie jest niejako „narzucane” klientowi, toteż nie zawsze może on decydować o poszczególnych elementach tworzących komputery stacjonarne.

Należy też pamiętać, że są to gotowce, które nie zawsze są w stanie w pełni zadowolić najbardziej wymagających klientów. Jeśli ktoś więc potrzebuje konkretnego PC, np. zestaw komputerowy do gier, wyposażony w ściśle określone podzespoły, powinien pokusić się o samodzielne złożenie. Jest to doskonała okazja do tego, aby złożyć „składaka”, który będzie wyróżniał się wyższą wydajnością niż gotowy zestaw za porównywalne lub nawet mniejsze pieniądze. A jeżeli nie wiesz, jak złożyć komputer, to odsyłamy Cię do naszego innego artykułu.

Dobry komputer stacjonarny do domu – podsumowanie

Choć może się wydawać, że wybór komputera stacjonarnego to zadanie wymagające spędzenia wielu godzin nad opisami, porównaniami i recenzjami, w rzeczywistości wystarczy dobry plan i określenie własnych potrzeb. Musisz wiedzieć, czy chcesz zakupić komputer stacjonarny do gier, do biura, grafiki, montowania filmów, muzyki czy też do przeglądania zasobów internetowych, lub nawet energooszczędny komputer. Pozwoli to wybrać odpowiednią kategorię i zawęzić wybór.

Następnym krokiem okaże się zwrócenie uwagi na najważniejsze podzespoły i porównanie ich parametrów do wymagań programów lub gier, które będą obsługiwane. Wszystko to należy przefiltrować przez możliwości finansowe. Nieco inny będzie bowiem komputer stacjonarny do 1000 złotych niż model za kilka razy więcej. Nie zapomnij o jakości wykonania obudowy, możliwościach przyszłej rozbudowy zestawu, a także o elementach dodatkowych, takich jak system operacyjny.

Analiza tego typu kwestii pozwoli wybrać odpowiedni zestaw komputerowy. A może bardziej interesuje Cię własnoręczne złożenie komputera, ale boisz się, że coś pójdzie nie tak? Na to też jest rozwiązanie. Wystarczy skorzystać z przygotowanego konfiguratora PC, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Wszystko to pozwoli znaleźć prawdziwy komputer marzeń, a przede wszystkim dobry komputer stacjonarny do domu.

Udostępnij
4,7
17 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

SKŁADANIE WŁASNORĘCZNE KOMPUTERA JEST ŚWIETNYM POMYSŁEM EDUKUJE,DAJE DOŚWIADCZENIE NO I SATYSFAKCJA Z SAMODZIELNIE ZŁOŻONEGO KOMPA JEST BEZCENNA A RÓŻNICA JEST KOLOSALNA KOMANDOSI W PRZEKRZYWIONYCH OKULARACH KLAS SPECJALNYCH CO IM FLUKI Z NOSA WIECZNIE ŚCIEKAJĄ A KOLEDZY ZABIERAJĄ IM KANAPKI NIE MAJĄ PROBLEMÓW Z DOBOREM JAK I SAMYM SKŁADANIEM KOMPUTERA WIĘC LUZIK TO NIE PRL TERAZ JEST TAK MASZ INTERNET - TO ZŁOŻYSZ STACJONARKĘ BEZ PROBLEMU I PEWNIE ZROBISZ TO Z WIĘKSZĄ STARANNOŚCIĄ W PRZECIWIEŃSTWIE DO PSEUDO SKŁADACZY Z RENOMOWANYCH FIRM NAJCZĘŚCIEJ TO LUDZIE MŁODZI SKŁADAJĄ SAMI SOBIE KOMPA BO NIE MAJĄ ZBYT WYSOKICH KIESZONKOWYCH JEŚLI TAKI KTOŚ JEST TOTALNYM LAIKIEM ODWIEDZI FORUM TEMATYCZNE I ZA PARĘ CHWIL SKORZYSTA Z KILKUNASTU JAK NIE KILKUDZIESIĘCIU PROPOZYCJI A ON TYLKO POSKŁADA TO W JEDNĄ CAŁOŚĆ PROSTE PROSTE LUDZIE MYŚLCIE PODOBNO TO NIE BOLI
Specjalista Morele | 23:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.